Sekunda

- Satovi & Nalivpera -
Sada je: čet stu 21, 2019 12:34 pm.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Sramota domaćeg urarstva
PostPostano: pon lis 04, 2010 10:02 am 
Site Admin
 Pošalji e-mail  Profil

Tragedija je da danas jedan CUBUS i jedan ING stoje na braniku hrvatskog urarstva.
Da se našalim ironično. Nekada u bivšoj Yugi smo imali barem jednog "domaćeg" proizvođača satova "INSA-u" (ako me sijećanje ne vara). Mogli bi čak ići tako daleko i reći da smo imali "manufakturu". Naravno radi se o budilicama na navijanje koje smo više manje svi imali pored naših glava. Je da je mehanizam bio licenciran, no te budilice su bile dosta kvalitetne.Čak su imale i jako dobru luminaciju. Mislim da je i u Hrvatskoj tada bio još jedan proizvođač budilica, samo se sada ne sjećam točnog imena.
U urarskim radnjama se nekada moglo kupiti i dosta švicarskih marki. Bilo je tu Omikrona, Darwila, Doxi, Corteberta, Omega... bilo je naravno i japanaca.
Urari šu šerafili na veliko. Stvar je funkcionirala.
Danas se urarstvo u Hrvatskoj svelo na promjenu baterija. U većini urarskih radnji odbiti će vas ako tražite da vam promijene obično staklo. Čišćenje mehanizma im predstavlja živu dramu. Morate ih doslovno natjerati da vam očiste mehanički sat. Rezervnih dijelova nitko nema i niti ih nemaju volju nabaviti, iako se mogu naručiti preko interneta. Kvarcne mehanizme 99% njih odbija popravljati, ma i pogledati ako su pokvareni. Rijetko tko ima uređaj za ispitivanje vodonepropusnosti. Svi od reda nabijaju cijene da je to presmiješno. Uvjeravaju neuke kupce da je jedan Cubus vrhunski sat. Švicaraca više nema osim u Zagrebu i Dicti. Manji gradovi mogu biti sretni ako se u njima prodaje jedan Tissot ili Certina i to je sve. Šta je najgore u zadnje vrijeme primjećujem da i jedino dobro što je preostalo u urarskim radnjama a to su Seiko i Citizen, polako nestaju sa polica. Zamjenjuju ih neki čudni satovi, Nautice, Guessovi, Fossili, Dieseli i sve više neki Mak... (neznam mu ni ime). Desilio se da iako imaš love i želiš potrošiti nemaš šta kupiti. Jednostavno modne marke preuzimaju police. Kada se to spoji skupa sa sposobnošću naših urara te neukosti, slobodno se satovi mogu prodavati u modnim buticima. Ne vidim čemu te urarske radnje.
I u butiku neka sisata može promijeniti bateriju.
Šta su naši urari zbilja takve ljenčine da nabijaju cijenu raznom smeću i ništa ne rade?
Podsjećaju me na TAXI službu.

Vrh

Naslov: Re: Sramota domaćeg urarstva
PostPostano: pon lis 04, 2010 11:08 am 
 Pošalji e-mail  Profil

ajde nije to baš skroz tako, ima urara koji su stvarno majstori rade jako dobro, kao naprimjer Puzak on je vrhunski urar. Da mi se nekaj desi sa mojom Omegom bez pardona ga nosim kod njega, nikakva slanja u švicu ne dolaze u obzir i osim toga on je Omegin serviser.

Dalje Pero mamić ( Rolex ) čovijek je također vrhunski urar,a ne izmjenjivać baterija, za one koji neznaju nije čovijek završio tečaj u Rolexu nego je njihov serviser od 1978 g. radio je 4 mjeseca u NY u Rolexu sa njihova 4 top urara, nakon čega su mu ponudili posao, ali se vratio u Hrvatistan zbog privatnih razloga ( cijeli razgovor imate u "Satovi i nakit" br.4. ljeto 2006) te i nadalje ide na usavršavanja, dakle profesionalac 100%.

Onda imaš i Volarića tj. Paperino on je ovlašteni serviser za Zeno i Hamilton, a ti brendovi koriste ETA mehanizme. Znaći ako zna složiti 7750 od ete ne vjerujem da nezna posao odraditi korektno.

Onda imaš i Marinoviće tj. Marlija koji imaju vrhunsku uslugu i odnos rema stranci, ali kod njih popravci traju malo dulje, jer imaju odvojen servis od trgovina pa to malo duže pututuje, ali još nisam od nikog čuo da su nekaj zajebali.

Onda ljubitelji Seika se kunu u Marinovića u Dežmanovom prolazu te ima još par malih radnji koje u biti ne prodaju niš posebno, ali im nije problem naručivat dijelove, popravit ili čak i prepravit iste.........
Tako u globalu u Zg kaj se urara tiće mislim da nije tako crno kako kažeš.

Ponuda satova je druga prića, tu se skoro pa slaže s tobom, ali mi smo pre,pre...malo i nezanimljivo tržište tako da tu skoro sigurno nebude pomaka na bolje.
Zapravo mislim kad uđemo, pardon ako uđemo :mrgreen: u EU da budu ovi naši imali jako puno problema, a mi kupci budemo morali odlaziti opet u druge i treće zemlje, ali tada bar nebumo plačali dađbine ovim našim smradovima.

Vrh

PostPostano: pon lis 04, 2010 7:20 pm 
 Pošalji e-mail  Profil

To je sve posljedica sjebavanje ove države u svakom pogledu.
Zašto kupiti kvalitetni i skupi sat , kad isto tako imaš casio za 200 kn.
A bez sata se može.

Vrh

PostPostano: pon lis 04, 2010 7:38 pm 
 Pošalji e-mail  Profil

je to ti je isto ona spika, do Rijeke ili Splita možeš doći sa svojim mercedesom ali možeš doći i sa fićom. Samo je pitanje kako želiš tamo doći, ležerno uz laganu muzikicu ili drndavo i umjesto jakne imati na sebi onaj reflektirajući prsluk jer buš svako malo stao da se jadni fićo odmori od napora :mrgreen:

aaaa boga ti i bez auta se može, ima autobusa i vlakova kolko te volja.

Kupujmo Hrvatsko - Cubus :mrgreen:

Vrh

PostPostano: pon lis 04, 2010 7:44 pm 
 Pošalji e-mail  Profil

omegasea je napisao/la:
je to ti je isto ona spika, do Rijeke ili Splita možeš doći sa svojim mercedesom ali možeš doći i sa fićom. Samo je pitanje kako želiš tamo doći, ležerno uz laganu muzikicu ili drndavo i umjesto jakne imati na sebi onaj reflektirajući prsluk jer buš svako malo stao da se jadni fićo odmori od napora :mrgreen:

aaaa boga ti i bez auta se može, ima autobusa i vlakova kolko te volja.

Kupujmo Hrvatsko - Cubus :mrgreen:

Jebi ga, bez auta ne možeš. Bez sata, posebnog luksuznog možeš.
To je sve došlo kao stvar prioriteta.
Kupovna moć ljudi je iznimno niska, i to se odrazilo na urarstvo.
Mislim da je iznimno teško prodati sat skuplji od 2000-2500 kn,

Vrh

PostPostano: pon lis 04, 2010 7:54 pm 
 Pošalji e-mail  Profil

Navitimer je napisao/la:

da, zato meni i nije jasno od čega žive ovi manji trgovci tipa Butućija. Koliko on Tagova proda godišnje uz svu konkurenciju iz EU i interneta, a nema takvu maržu kak svi misle.
On na jednom Monacu od cca 21 000 kn ne vjerujem da ima sa svojim rabatom koji dobije od uvoznika više od 1000 kn čistog, a kaj misliš kolko on godišnje tih Monaca proda ? 2 možda 3 ?

Iz tog razloga čovijek u izlogu odma ispod Taga drži Sectora sa cijenama koje idu na našem tržištu.

Vrh

PostPostano: pon lis 04, 2010 11:00 pm 
 Pošalji e-mail  Profil

Radio je ili sastavljao i kutinski Selk satove, nekada ...
Baš tužno :(

Vrh

PostPostano: pon lis 04, 2010 11:44 pm 
 Pošalji e-mail  Profil

omegasea je napisao/la:
Navitimer je napisao/la:

da, zato meni i nije jasno od čega žive ovi manji trgovci tipa Butućija. Koliko on Tagova proda godišnje uz svu konkurenciju iz EU i interneta, a nema takvu maržu kak svi misle.
On na jednom Monacu od cca 21 000 kn ne vjerujem da ima sa svojim rabatom koji dobije od uvoznika više od 1000 kn čistog, a kaj misliš kolko on godišnje tih Monaca proda ? 2 možda 3 ?
.

Ja znam jednu urarnicu u regiji koja mjesečno proda luksuznih satova (2000 €+) u dvoznamenkastim ciframa. A zemlja siromašnija od nas. :mrgreen:

Vrh

PostPostano: pon lis 04, 2010 11:55 pm 
 Pošalji e-mail  Profil

da nije malbašić? ha?ha?

Vrh

PostPostano: uto lis 05, 2010 4:05 pm 
Site Admin
 Pošalji e-mail  Profil

---------
omegasea je napisao/la:
Navitimer je napisao/la:

da, zato meni i nije jasno od čega žive ovi manji trgovci tipa Butućija.

Žive od toga šta večina njih izdaje račun na onom papiriću iz bloka (ne mogu se sada sjetiti kako se točno zove).
A onda na kraju pola bloka prepišu u novi a drugu polovicu strpaju u đep.
Koliko košta jedna jedina baterija. Ne više od (nagađam) 5 kn, a on ti je sa promjenom naplati 25 kn.

Tri baterije, jedno staklo, i promjenu remena staviš svaki dan u đep i dobro ti je.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  

Izradi moj besplatni forum! · php-BB© · Internationalization Project · Prijavi zloporabu · Uvjeti Korištenja/Zaštita Privatnosti
© Forums-Free.com 2009