Sekunda

- Satovi & Nalivpera -
Sada je: čet stu 21, 2019 12:36 pm.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: Punjenje nalivpera tintom
PostPostano: ned pro 12, 2010 4:13 am 
Site Admin
 Pošalji e-mail  Profil

Pa da se malo pozabavimo i ovom temom pošto ima više načina punjenja nalivpera tintom.
Danas ću opisati samo dva načina.
Pomoću patrona i konvertera.
Uglavnom tema koja se nastavlja. :rotfl:

1.
Punjenje pomoću patrona.

slika

slika
Prednosti:
- Jednostavnost.
- Brzina punjenja.
- Čistoća.
Mane:
- Potrebno je rastaviti nalivpero.
- Nakon promjene patrone nalivperu je potrebno ipak malo vremena da se tinta slije prije nego se sa njime može započeti pisati.
Rješenje je da se nakon umetanja patrona malo prstima stisne da se pero brže namoči.
- U odnosu na količinu tinte u bočici količina tinte koja se nalazi u patroni je daleko skuplja.
I tu ima rješenje da se patrone pune tintom iz bočice pomoću inekcije.
- Malen izbor boja tinte u patronama.
Većinom samo plava i crna, dok u bočicama je cijeli spektar boja.
- Nekompatibilnost među različitim proizvođačima nalivpera.
Sheaffer patrone su drugačije od Parkerovih koje su opet drugačije od International-nih patrona. To nije problem ako imate samo jedno nalivpero. Ali ako ih imate više različitih, tada imate i zbrku.
- Zagađivanje okoline plastikom.
- Punjenje na taj način je nekako sterilno i nema gušta. No to je više subjektivni dojam.

2.
Punjenje pomoću konvertera.
Konverter je jedna usavršena patrona koja omogućava kompromis između tradicionalnog punjenja iz bočice te danas popularnih patrona.

slika

slika

Pomoću konvertera se dobijaju sve prednosti iz oba načina punjenja.
Konverter se puni tako da se ga umetne u nalivpero poput patrone te se pero nalivpera umoči u bočicu sa tintom.
Zatim se "gumb" na vrhu konvertera odvidava što pomiće klip u konverteru prema dole. Zavidavajući "gumb" klip se podiže i puni konverter tintom. Na nekim konverterima tipa Parker se klip gura prstom to jest ne klizi pomoću navoja.
Mane su mu da prima relativno manje tinte.
Po meni ima još jednu subjektivnu manu a ta je da se nalivpero mora rastavljati prilikom punjenja i to nije ni blizu načinu punjenja na klasičnu pumpicu.

Vrh

Naslov: Re: Punjenje nalivpera tintom
PostPostano: pon pro 13, 2010 1:25 pm 
 Pošalji e-mail  Profil

Ja sam svoja nalivpera (sad su već dva i iako nisu ni približno slična vašim primjercima niti kvalitetom niti izgledom, a pretpostavljam niti cijenom, zadovoljna sam njima) uvijek punila patronama iako mislim da sam imala prije neko koje se punilo na pumpicu, ali mi je to bilo nekako nepraktično i mackavo.
Iako pretpostavljam da je to više bila stvar moje nespretnosti i jeftinog nalivpera nego tinte u bočici.
Nekako su mi patrone brže i čišće.
A kad jednom nabavim dobro, lijepo i kvalitetno nalivpero, mislim da mi neće biti važno čime se puni, glavno da pišem.
\_/

Vrh

PostPostano: pon pro 13, 2010 2:16 pm 
 Pošalji e-mail  Profil

Ja si planiram napraviti jedan "eye droper", odnosno nalivpero koje ne koristi ni patrone ni mehanizam, već se jednostavno u tijelo nalivpera kapaljkom ili špricom natoči tinta. Mana je da je dosta komplicirano za punjenje i ukoliko nije odlično napravljeno postoji opasnost od curenja tinte, a prednost je što u tijelo stane tinte kao u cca 6 patrona odjednom. Tako da se teško može dogoditi da presuši :lol:

Vrh

PostPostano: čet pro 16, 2010 2:18 am 
Site Admin
 Pošalji e-mail  Profil

Praskaton je napisao/la:
Ja si planiram napraviti jedan "eye droper", odnosno nalivpero koje ne koristi ni patrone ni mehanizam, već se jednostavno u tijelo nalivpera kapaljkom ili špricom natoči tinta. Mana je da je dosta komplicirano za punjenje i ukoliko nije odlično napravljeno postoji opasnost od curenja tinte, a prednost je što u tijelo stane tinte kao u cca 6 patrona odjednom. Tako da se teško može dogoditi da presuši :lol:

slika
Misliš ovako nešto?
Šta razvidaš nalivpero na dva dijela i onda napuniš tintom tijelo nalivpera pomoću kapaljke?
Jako jednostavno samo moraš imati dobar spoj inače bit će fleka.
Staviš neku brtvu i ne bi smjelo curiti. 0.001
Ali to nećeš moći od drveta raditi.

Ovaj "Safety" je nešto slično a opet drugačije koliko sam skužio.
Možeš pojasniti?
slika

Vrh

PostPostano: čet pro 16, 2010 3:26 am 
Site Admin
 Pošalji e-mail  Profil

Dva pitanja za eminentne stručnjake. :mrgreen:

Kada punite nalivpero drugo tintom. To jest ne onom kojom ste do sada pisali da li prije očistite nalivpero od prošle tinte?

Recimo ja prilikom punjenja dva puta isperem nalivpero sa novom tintom. Ima li to smisla i ikakve potrebe raditi? 0.001
Da li kombinacija tinti različitih prizvođača može oštetiti nalivpero tipa M200 i sličnih koji imaju ugrađenu pumpicu?

I drugo pitanje.
Kada vam se isprazni nalivpero i više ne pišete sa njime da li ga isperete od preostale tinte?

Vrh

PostPostano: čet pro 16, 2010 11:11 am 
 Pošalji e-mail  Profil

Safety nalivpero obično je eyedroper, ali ima pero koje se zavrtanjem uvlači, tj. izvlači. Vidi slike niže (izvor: ). Ako su dobro očuvana i od eminentnih proizvođača poput Montblanca, znaju biti poprilično skupa.

A što se tinte tiče, uvijek, dakle, uvijek :) prije nego napunim nalivpero drugom tintom isperem ga dobro vodom. To je bitno posebno ako koristiš tinte različitih ph vrijednosti u vintage nalivperima, a s druge strane, ne bih volio isprazniti neku crnu tintu u bočicu svijetloplave japanske tinte koja dođe 35USD :cry:
Obično su mi sva nalivpera napunjena tintom, no, nikada ne bih ostavio pisaljku u kojoj sam potrošio tintu da se samo tako prazno suši, jer mi se to nekak čine ko svetogđe :) A i ne bi bilo dobro da se sve zapeče, začepi i tak to :)

Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Vrh

PostPostano: čet pro 16, 2010 12:49 pm 
 Pošalji e-mail  Profil

Kao što je naš stručnjak Adam već napisao, pera je dobro dobro oprati kako ne bi došlo do "kontaminacije" tinte u boci iz koje punimo (pogotovo ukoliko u plavu ili zelenu tintu stavljamo pero puno crne tinte). Naravno da će se tinta "zaprljati" i neće to biti više to. Iskustva sa obrnitom kombinacijom, odnosno kada pero na kojem je plava tinta uronimo u crnu u pravilu ni na koji način ne narušava tu crnu boju. Naravno, nećemo to raditi često, jer se može dogoditi da nam i crno izgubi onaj svoj sjaj ili crninu (ne znam kako da to kvalitetnije opišem). Također se slažem i sa onim miješanjima tinti različitih proizvođača, odnosno tinti različitih PH vrijednosti. Doduše, ja sam te savjete znao kršiti i osobno smatram da se većina tinti od renomiranih proizvođača može slobodno mješati. Ja sam u svom Pelikanu M215 redovito koristio jednu mješavinu Pelikanove zelene i Quinkove (Parkerove) kraljevsko plave i dobio prekrasnu tirkiznu boju. Bez ikakvih problema sa nalivperom. Ponovno upozoravam na ono što je Adam napisao,a to je da nije dobro takve eksperimente raditi sa nekim "vintage" nalivperima, pogotovo koji imaju plutene klipove, tijelo od celuloida i sl. Međutim u klasičnim novijim nalivperima koji imaju gumene brtve se sve može miješati. Opet ponavljam, tinte od renomiranih proizvođača. Tintu za dokumente našeg Karbona nikako ne preopručam za kvalitetnija nalivpera.

Vrh

PostPostano: pet pro 17, 2010 1:49 am 
Site Admin
 Pošalji e-mail  Profil

Je li i ovo onda "Safety" nalivpero samo u modernom izdanju?

slika

danas sam ga baš gledao u NN i dojmovi su mi podjeljeni.
Cijena mu je osamsto i nešto kuna.

Vrh

PostPostano: pet pro 17, 2010 1:58 am 
Site Admin
 Pošalji e-mail  Profil

adam11 je napisao/la:
...A što se tinte tiče, uvijek, dakle, uvijek :) prije nego napunim nalivpero drugom tintom isperem ga dobro vodom...

Skineš pero pa ispereš komoricu i onda sastaviš nalivpero ili samo pero prođeš kroz vodu?
Čekaš neko vrijeme da se voda osuši prije nego ga ideš puniti tintom?
Pitam zbog kapljica vode koje ostaju, da se tinta u nalivperu ne razvodni.

Pretpostavljam da je destilirana voda u pitanju?

Vrh

PostPostano: pet pro 17, 2010 2:07 am 
Site Admin
 Pošalji e-mail  Profil

---------
Praskaton je napisao/la:
Doduše, ja sam te savjete znao kršiti i osobno smatram da se većina tinti od renomiranih proizvođača može slobodno mješati. Ja sam u svom Pelikanu M215 redovito koristio jednu mješavinu Pelikanove zelene i Quinkove (Parkerove) kraljevsko plave i dobio prekrasnu tirkiznu boju. Bez ikakvih problema sa nalivperom. Ponovno upozoravam na ono što je Adam napisao,a to je da nije dobro takve eksperimente raditi sa nekim "vintage" nalivperima, pogotovo koji imaju plutene klipove, tijelo od celuloida i sl.

Mislim da je Parker 45 stvoren za takve eksperimente pošto se da rastaviti do najsitnijih djelova i sve se lako očisti.

Budem probao nešto pa javim rezultat.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  

Izradi moj besplatni forum! · php-BB© · Internationalization Project · Prijavi zloporabu · Uvjeti Korištenja/Zaštita Privatnosti
© Forums-Free.com 2009