Sekunda

- Satovi & Nalivpera -
Sada je: čet stu 14, 2019 2:48 am.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 15 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća
Autor/ica Poruka
 Naslov: adamove pisalice
PostPostano: ned pro 12, 2010 3:15 pm 
 Pošalji e-mail  Profil

Evo, da nastavim sad već tradiciju, pa pokrećem temu o svojim pisaljkama. Istovremeno je to nekako prilika da se predstavim časnim sudionicima ovog foruma :)
Nalivperima pišem od početka srednje škole. Tada sam pisao plavim Parkerovim Vectorom. Od tada je prošlo dosta vremena, a i moj se ukus razvio, o nalivperima, tintama i papiru sam dosta naučio. Iako se moja skromna kolekcija stalno mijenja, danas joj osnovu čine:
MB 149 F,
MB 146 F,
Pel M600 F,
Dunhill AD2000 F/M,
Pilot Stealth Vanishing Point F,
Geha Reservetank OM semiflex,
Shaeffer Targa 1005 F,
Pilot Custom vintage M soft,
Swan Leverless XF,
kao i preko 50 bočica raznih tinti, od američkog Noodlera, engleskog Diaminea, Rohrer und Klingera, Duponta, Pilot Iroshizuku tinti, Private reservea, Sailora, Aurore, Watermana, Caran d'Achea, kod nas lako dobavljivih Pelikana, Parkera, ali i butik tinti, poput pariških Styl Honore Coctaila.
Gotovo sva nalivpera su prošla kroz ruke nib mastera kao što su R. Binder ili J. Sorowka i prilagođena su mom načinu pisanja.

Vrh

Naslov: Re: adamove pisalice
PostPostano: ned pro 12, 2010 7:17 pm 
 Pošalji e-mail  Profil

Pozdrav i na ovom forumu :lol: i dobrodošao.
Da te odmah puknem u glavu. Što se ima dorađivati na Montblancovim nalivperima? Oduvijek mislim da je Richard Binder varalica koji dorađuje savršena pera. Međutim, naijskrenije me zanima iskustvo nekoga tko ima njegova pera. Da li stvarno postoji značajna razlika među tvorničkim i dorađenim perima? Daj jedan svoj osvrt na tu temu.
Još jedanput dobrodošao!

Vrh

PostPostano: ned pro 12, 2010 9:02 pm 
 Pošalji e-mail  Profil

Hvala na dobrodošlici.
Pa iz mog osobnog iskustva, out of the box ili "tvornički" podešena pera vrlo često nisu ono što bi mene zadovoljilo; prvenstveno tu mislim na smoothness ili glatkoću prilikom pisanja. Iako se radi o markama visoke kvalitete, ne jednom mi se desilo da krakovi pera budu prestisnuti ili prerašireni, da je shodno tome, pero presuho, grebavo ili premokro. Osobitto se to odnosi na MontBlanc; niti jedno MB nalivpero (ne računajući vintage ili antikne primjerke koje sam imao) nije zadovoljavalo nakon što je došlo u moje ruke (tu mislim na više MB 149 i 146). Pelikan je tu ipak znatno bolji, jer mi se čini da se MB pretvorio , prije svega, u fensi-šmensi robnu marku. Ipak, jako volim MB 149 zato se i dalje trudim oko tih njihovih nalivpera. To, naravno, ne znači da ne postoje i nalivpera koja direktno iz tvornice pišu apsolutno savršeno, no malo frustrira kad tvoj školski Pelikan Pelikano npr, piše bolje, glađe i vlažnije od MontBlanca od 4500 kn.
Dakle, sve je stvar osobnih preferensi; netko voli da mu pero bude "grebavo", tj. da ga se osjeti na papiru, no ja volim da bude apsolutno glatko, klizajuće, vlažno i bez otpora. Izazov je, naravno, pronaci i pravu tintu za svako pojedino nalivpero.
Reći da je R. Binder varalica je svakako pretjerano :) Čovjek nevjerojatno dobro kuži svako nalivpero i to se osjeti u njegovim prerađenim perima; predlažem da probaš, pa da doneseš sam svoj sud. Od ostalih majstora pera izdvojio bih J. Sorowku u Oxfordu, koji mi je na neki način postao prijatelj i osobni serviser, dok s Gregom Minuskinom nisam imao baš najbolja iskustva, iako i on ima široku lepezu poklonuika diljem svijeta.

Linkovi, da i ostali znaju o kome pričamo:

Praskaton je napisao/la:
Pozdrav i na ovom forumu :lol: i dobrodošao.
Da te odmah puknem u glavu. Što se ima dorađivati na Montblancovim nalivperima? Oduvijek mislim da je Richard Binder varalica koji dorađuje savršena pera. Međutim, naijskrenije me zanima iskustvo nekoga tko ima njegova pera. Da li stvarno postoji značajna razlika među tvorničkim i dorađenim perima? Daj jedan svoj osvrt na tu temu.
Još jedanput dobrodošao!

Vrh

PostPostano: pon pro 13, 2010 2:50 am 
Site Admin
 Pošalji e-mail  Profil

adam11 je napisao/la:
Evo, da nastavim sad već tradiciju, pa pokrećem temu o svojim pisaljkama. Istovremeno je to nekako prilika da se predstavim časnim sudionicima ovog foruma :)
Nalivperima pišem od početka srednje škole. Tada sam pisao plavim Parkerovim Vectorom. Od tada je prošlo dosta vremena, a i moj se ukus razvio, o nalivperima, tintama i papiru sam dosta naučio. Iako se moja skromna kolekcija stalno mijenja, danas joj osnovu čine:
MB 149 F,
MB 14 6 F,
Pel M600 F,
Dunhill AD2000 F/M,
Pilot Stealth Vanishing Point F,
Geha Reservetank OM semiflex,
Shaeffer Targa 1005 F,
Pilot Custom vintage M soft,
Swan Leverless XF,
kao i preko 50 bočica raznih tinti, od američkog Noodlera, engleskog Diaminea, Rohrer und Klingera, Duponta, Pilot Iroshizuku tinti, Private reservea, Sailora, Aurore, Watermana, Caran d'Achea, kod nas lako dobavljivih Pelikana, Parkera, ali i butik tinti, poput pariških Styl Honore Coctaila.
Gotovo sva nalivpera su prošla kroz ruke nib mastera kao što su R. Binder ili J. Sorowka i prilagođena su mom načinu pisanja.

Skromno, nema šta. :mrgreen:
Pošto si dao pera na prilagodbu pretpostavljam da se i baviš kaligrafijom?
Nego postoji li ikakva mogućnost da se u Hrvatskoj kupi samo pero od Pelikana?
Točnije mislim da na M400 može ići pero od M600 a da ne zapinje za čep.
Može li mi tko to provjeriti?

Vrh

PostPostano: pon pro 13, 2010 3:03 am 
 Pošalji e-mail  Profil

Ne bavim se kaligrafijom, ali rijetko kada pišem s nečim što nije nalivpero :)
Nisam nigdje vidio da se posebno mogu kod nas kupiti samo Pelikanova pera, no postoji više stranica vani gdje ih ima. Poštarina i carina pri tome ne bi smjele biti problem.
Da, u M400 ide pero od M600, isto kao što u M200 ide M400 (imao jednu takvu kombinaciju), no u M600 ide samo M600.

Skromno, nema šta. :mrgreen:
Pošto si dao pera na prilagodbu pretpostavljam da se i baviš kaligrafijom?
Nego postoji li ikakva mogućnost da se u Hrvatskoj kupi samo pero od Pelikana?
Točnije mislim da na M400 može ići pero od M600 a da ne zapinje za čep.
Može li mi tko to provjeriti?[/quote]

Vrh

PostPostano: pon pro 13, 2010 3:15 am 
Site Admin
 Pošalji e-mail  Profil

adam11 je napisao/la:
Nisam nigdje vidio da se posebno mogu kod nas kupiti samo Pelikanova pera, no postoji više stranica vani gdje ih ima. Poštarina i carina pri tome ne bi smjele biti problem.
Da, u M400 ide pero od M600, isto kao što u M200 ide M400 (imao jednu takvu kombinaciju), no u M600 ide samo M600.

Znam samo se bojim da se neće moći poklopac staviti na nalivpero.
Isto kao kada sa M200 se pero prebaci na M150. Pero je nešto šire od originala i poklopac se ne može zavidati.

Ako ne griješim kod nas je zastupnik za Pelikan Ram 3.
A koliko sam skužio ako pitam njih isto je kao i da pitam upravu vodovoda.

Pogotovo mi je glupo sa garancijom. Recimo Pelikan ima jako dugu garanciju na svoje pisaljke ali mislim da to u Hrvatskoj ne vrijedi.
Na jednom čepu od M200 mi se pojavila mikropukotina dužine 1,5 cm jer zlatni prsten nije dobro montiran. Netko tko nije picajzla to nikada ne bi skužio. Na žalost ja jesam i sada kako da se ja njima žalim. Uglavnom nisam ni pokušao te sam si kupio novo M200. :pazzo:

Vrh

PostPostano: pon pro 13, 2010 4:49 am 
 Pošalji e-mail  Profil

To ne znam, dal bi bilo problema sa zatvaranjem. S M400 perom u M200 nalivperu nije bilo baš nikakvih problema.
Da te utješim, i meni je moj prvi Pel M200 došao u ruke (dakle, nova pena) s pukotinom od 1.5 cm na tijelu, sve do gumba za punjenje. Nabavio sam novo tijelo.
I znam kolko to moze smetati, jer i meni smetaju takve stvari dosta. No, od nekakvih kozmetičkih problema, više me smeta ako nalivpero ne radi savršeno ono zbbog čega je tu: piše. Od RAM 3 ništa-oni se sa svim tim bave usput. Pitao sam jednom direktno centralu u Njemačkoj što da radim, pa su me uputili njima. Nakon par telefonskih poziva sam odustao...

[/quote]

Znam samo se bojim da se neće moći poklopac staviti na nalivpero.
Isto kao kada sa M200 se pero prebaci na M150. Pero je nešto šire od originala i poklopac se ne može zavidati.

Ako ne griješim kod nas je zastupnik za Pelikan Ram 3.
A koliko sam skužio ako pitam njih isto je kao i da pitam upravu vodovoda.

Pogotovo mi je glupo sa garancijom. Recimo Pelikan ima jako dugu garanciju na svoje pisaljke ali mislim da to u Hrvatskoj ne vrijedi.
Na jednom čepu od M200 mi se pojavila mikropukotina dužine 1,5 cm jer zlatni prsten nije dobro montiran. Netko tko nije picajzla to nikada ne bi skužio. Na žalost ja jesam i sada kako da se ja njima žalim. Uglavnom nisam ni pokušao te sam si kupio novo M200. :pazzo:[/quote]

Vrh

PostPostano: pon pro 13, 2010 11:26 am 
 Pošalji e-mail  Profil

Iskustva sa RAM 3 su odlična. Ja sam od njih kupio pero za M600 bez ikakvih problema. Naručio sam kod njihovog šefa (valjda) i on mi je pero poslao na kućnu adresu, vrlo, vrlo korektno i profesionalno. Ima i druga mogućnost, a to je da pero kupiš od gospodina koji ima radionu na Jelačić placu u Zagrebu (u prolazu iza onih kioska), također ne bi smjelo biti problema (kupio sam od njega pero za M200).
Što se tiče stavljanja pera od serije 600 na M400 postoje svakakva iskustva. Navoj je identičan i tu nema problema, a neki kažu da nema problema ni sa zapinjanjem čepa. Ja sam na svoj M215 stavljao pero sa M600 i nije bilo problema, međutim, negdje sam pročitao kako su ti zazori jako mali, tako da kod nekih nalivpera za biti problema.

Vrh

PostPostano: pon pro 13, 2010 1:41 pm 
 Pošalji e-mail  Profil

Hm, tvoja iskustva su očito nešto drugačija, vjerojatno jer si jednostavno htio kupiti nešto, a ne zamijeniti nalivpero pod garancijom. Općenito u Hrvatskoj s time zna biti velikih problema. A gospodin na Jelačić placu je...hm, vrlo blago rečeno, stari ekscentrik, pa ako ides kod njega pripremi se za barem polusatnu predstavu. Bio dvaput i mislim da bez velike žurbe više neću ići tamo.
Osim toga, kad bih osobno kupovao novo pelikanovo pero, kupio bi ga prethodno provjerenog i ako treba podešenog, od R. Bindera ili nekog drugog, tako da ne riskiram da je hrapavo, ko Vranin M400.

Praskaton je napisao/la:
Iskustva sa RAM 3 su odlična. Ja sam od njih kupio pero za M600 bez ikakvih problema. Naručio sam kod njihovog šefa (valjda) i on mi je pero poslao na kućnu adresu, vrlo, vrlo korektno i profesionalno. Ima i druga mogućnost, a to je da pero kupiš od gospodina koji ima radionu na Jelačić placu u Zagrebu (u prolazu iza onih kioska), također ne bi smjelo biti problema (kupio sam od njega pero za M200).
Što se tiče stavljanja pera od serije 600 na M400 postoje svakakva iskustva. Navoj je identičan i tu nema problema, a neki kažu da nema problema ni sa zapinjanjem čepa. Ja sam na svoj M215 stavljao pero sa M600 i nije bilo problema, međutim, negdje sam pročitao kako su ti zazori jako mali, tako da kod nekih nalivpera za biti problema.

Vrh

PostPostano: pon pro 13, 2010 2:11 pm 
 Pošalji e-mail  Profil

---------
Ma poptuno si u pravu za RAM3. Jednom sam htio kod njih zamijeniti R800 za M1000. Dakle bio sam spreman na roler dodati 2000 kn (dosta više nego je razlika u cijeni u trgovini). Naravno radilo se o roleru koji je bio u originalnoj kutiji i koji apsolutno nikada nije bio korišten (i koji su oni uvezli). Naravno odbili su me.
Što se tiče starijeg gospodina i tu si apsolutno u pravu. Budući da izrađujem nalivpera, pitao sam ga za nabavu pera. Dobio sam pričicu za malu djecu, i obećanje da će mi provjeriti, ali nikad ništa od toga(još i bolje, jer sada nabavljam pera od najboljih). Doduše ispričao mi je zanimljivu priču oko našeg dragog Slavoljuba i uvoza gotovih kineskih nalivpera "Made in Croatia" :lol:

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 15 post(ov)a ]  Stranica 1, 2  Sljedeća

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir:  

Izradi moj besplatni forum! · php-BB© · Internationalization Project · Prijavi zloporabu · Uvjeti Korištenja/Zaštita Privatnosti
© Forums-Free.com 2009